Quantcast


Last updated: April 30. 2014 5:20PM - 210 Views
By - bwalters@civitasmedia.com



Wahama's Anthony Howard clears the bar during an attempt in the high jump event Tuesday night in Rocksprings, Ohio.
Wahama's Anthony Howard clears the bar during an attempt in the high jump event Tuesday night in Rocksprings, Ohio.
Story Tools:

Font Size:

Social Media:

ROCKSPRINGS, Ohio — The Belpre boys and the Meigs girls came away with top honors Tuesday night during a five-team track and field meet held at Farmers Bank Stadium on the campus of Meigs High School in Meigs County.


The Lady Marauders won gold in five of the 17 events held en route to a winning tally of 129 points, which was 19 points better than runner-up Belpre (110). The second-place Lady Golden Eagles, however, won a meet-best seven events on the girls side.


South Gallia came in third place with three titles and 34 points, while Wahama (27) and Southern (18) also won an event apiece while rounding out the top-five team scores.


Meigs got a winning effort from Haley Kennedy in the 400m dash with a time of 1:06.49, while Maddi Greene won the long jump with a leap of 13 feet, 7.75 inches. Kelsey Hudson also won the pole vault with a cleared height of seven feet even.


The MHS quartet of Kennedy, Hudson Greene and Morgan Russell won the 4x200m relay event with a mark of 2:01. Gracie Hoffman also won the 800m run with a time of 2:33.


The Lady Rebels got a win from Kelsey Corbin in the high jump following a leap of 4 feet, 4 inches. Alana Riggle also posted a winning mark of 29.75 seconds in the 200m dash.


The SGHS foursome of Corbin, Riggle, Ciara Small and Sara Bailey also netted a victory in the 4x800m relay with a time of 12:29.60.


Kylie Oliver scored Wahama’s lone triumph in the 100m dash after posting a winning time of 13.84 seconds. Cassie Roush netted Southern’s lone victory in the 300m hurdles with a winning time of 55.37 seconds.


On the boys side of things, the Golden Eagles won 10 of the 17 events en route to a winning tally of 111 points. The Marauders finished second with three event wins and 101 points, while Wahama netted third place with one championship and 57 points.


Southern won two events and placed fourth overall with 46 points, while South Gallia claimed fifth with one event victory and 23 points.


MHS claimed one of its three wins in the 4x100m relay, as the quartet of Jordan Hutton, Devon Cundiff, Nate Hoover and Isaiah English posted a winning mark of 46.70 seconds.


Brandon Mahr won the pole vault event with a cleared height of 8 feet, 6 inches, while Nathan Macek came with top honors in the discus event with a heave of 129 feet, 8 inches.


Anthony Howard tied a WHS school record while winning the high jump event with a leap of 5 feet, 6 inches. Isiah English also set a SGHS school record by winning the long jump with a distance of 19 feet, 7.75 inches.


Brandon Grueser won the shot put for the Tornadoes with a heave of 38 feet, 10 inches, while teammate Brayden Easthom won the 110m hurdles with a time of 17.67 seconds.


^^


2014 Meigs Track and Field Quad


GIRLS


Team Scores: 1. Meigs 129; 2. Belpre 110; 3. South Gallia 34; 4. Wahama 27; 5. Southern 18.


4x800m Relay: 1. South Gallia (Corbin, Small, Riggle, Bailey) 12:29.60; 2. Belpre 11:18.30; 3. Meigs 11:43.77.


100m Hurdles: 1. Carr (B) 17.07; 2. Russell (M) 17.56; 3. McCourt (M) 18.26; 4. Roush (S) 19.55; 5. Stanley (B) 19.80.


100m Dash: 1. Oliver (W) 13.84; 2. Rowe (M) 14.11; 3. Brown (M) 14.37; 4. Hill (W) 14.69; 5. Darrach (B) 14.78.


4x200m Relay: 1. Meigs (Kennedy, Russell, Hudson, Greene) 2:01; 2. Belpre 2:02; 3. South Gallia 2:08; 4. Southern 2:14.


1600m Run: 1. Carter (B) 6:11; 2. Bissell (W) 6:34; 3. Gorslene (M) 6:41; 4. Small (SG) 7:07; 5. Walzer-Kuharic (M) 7:41.


4x100m Relay: 1. Belpre (Stanley, Darrach, Grow, Barrier) 56.76; 2. Meigs 57.08; 3. Southern 1:02.


400m Dash: 1. Kennedy (M) 1:06.49; 2. Barker (B) 1:09.03; 3. Brown (M) 1:14.70; 4. Hall (B) 1:15.30; 5. Gorslene (M) 1:18.44.


800m Run: 1. Hoffman (M) 2:33; 2. Henderson (B) 2:36; 3. Corbin (SG) 2:57; 4. Markins (M) 3:09; 5. Stewart (M) 3:10.


300m Hurdles: 1. Roush (S) 55.37; 2. McCourt (M) 57.17; 3. Northup (SG) 59.34.


200m Dash: 1. Riggle (SG) 29.75; 2. Barker (B) 29.83; 3. Oliver (W) 30.01; 4. Kennedy (M) 30.38; 5. English (M) 30.55.


3200m Run: 1. Mackenzie (B) 14:25; 2. Peters (W) 15:18; 3. Ramage (M) 16:15.


4x400m Relay: 1. Belpre (Barker, Hall, Darrach, Henderson) 4:42.76; 2. Meigs 4:45.55; 3. SG 4:52.64.


Long Jump: 1. Greene (M) 13-7.75; 2. English (M) 13-5; 3. Stanley (B) 13-4; 4. Barker (B) 12-10.25; 5. Hill (W) 12-6.75.


High Jump: 1. Corbin (SG) 4-4; 2. Walzer-Kuharic (M) 4-4; 3. Greene (B) 4-4; 4. Darrach (B) 4-2; 5. Cole (M) 4-2.


Pole Vault: 1. Hudson (M) 7-0; 2. Green (B) 6-0.


Shot Put: 1. Cunningham (B) 34-11; 2. Hudson (M) 32-6; 3. Johnson (SG) 29-6.5; 4. Bostic (SG) 28-9.5; 5. Porter (S) 26-7.5.


Discus: 1. Cunningham (B) 82-6; 2. Donahue (M) 73-5; 3. Johnson (SG) 72-7; 4. Bostic (SG) 64-9; 5. Hendrix (S) 63-9.


BOYS


Team Scores: 1. Belpre 111; 2. Meigs 101; 3. Wahama 57; 4. Southern 46; 5. South Gallia 23.


4x800m Relay: 1. Belpre (Colvin, Davis, Windland, Sistrunk) 8:50; 2. Meigs 8:56; 3. Wahama 9:15.


110m Hurdles: 1. Easthom (S) 17.67; 2. George (M) 19.12; 3. Weddle (S) 20.25; 4. Billingsley (M) 20.47; 5. Herdman (W) 21.19.


100m Dash: 1. Petty (B) 11.20; 2. Geiger (SG) 11.25; 3. Hoover (M) 11.86; 4. Juelfs (W) 11.96; 5. Cundiff (M) 12.05.


4x200m Relay: 1. Belpre (Daniell, Leftwich, Colvin, Petty) 1:37.34; 2. Wahama 1:41.36.


1600m Run: 1. Windland (B) 4:45, 2. Howard (M) 5:19.13; 3. Bell (W) 5:19.37; 4. Storner (B) 5:24; 5. Gibbs (W) 5:29.


4x100m Relay: 1. Meigs (Hutton, Cundiff, Hoover, English) 46.70; 2. South Gallia 47.88; 3. Wahama 48.32.


400m Dash: 1. Colvin (B) 54.01; 2. Nutter (W) 55.56; 3. Hunt (B) 57.19; 4. Morris (S) 58.23; 5. Ryan (W) 58.50.


800m Run: 1. Davis (B) 2:07.24; 2. McCoy (S) 2:07.96; 3. Swindell (M) 2:08.87; 4. Ohlinger (W) 2:10.77; 5. Leftwich (B) 2:13.75.


300m Hurdles: 1. Daniell (B) 43.21; 2. Kapp (W) 46.83; 3. Easton (S) 48.08; 4. George (M) 48.78; 5. Kennedy (M) 49.26.


200m Dash: 1. Petty (B) 23.06; 2. English (M) 24.79; 3. Hutton (M) 25.55; 4. Bevan (SG) 25.90; 5. Fraley (SG) 26.36.


3200m Run: 1. Sistrunk (B) 9:52; 2. Mahr (M) 11:26; 3. Shultz (B) 11:37; 4. Gibbs (W) 11:38.08; 5. Bell (W) 11:38.33.


4x400m Relay: 1. Belpre (Daniell, Leftwich, Colvin, Davis) 3:46; 2. Wahama 3:47; 3. Meigs 4:20.


Long Jump: 1. Geiger (SG) 19-7.75; 2. Daniell (B) 18-5; 3. Petty (B) 18-1.75; 4. Juelfs (W) 18-0; 5. English (M) 16-9.


High Jump: 1. Howard (W) 5-6; 2. McCoy (S) 5-4; 3. Cundiff (M) 5-2; 4. Lilly (M) 5-2; 5. Pierce (W) 5-0.


Pole Vault: 1. Mahr (M) 8-6; 2. Johnson (B) 7-6; 3. Kennedy (M) 7-0.


Shot Put: 1. Grueser (S) 38-10.5; 2. Combs (M) 38-10; 3. Coleman (M) 35-9.5; 4. Beegle (S) 35-4.5; 5. Korn (M) 34-9.


Discus: 1. Macek (M) 129-8; 2. Beegle (S) 112-5; 3. Racy (B) 103-2; 4. White (M) 98-2; 5. Coleman (M) 95-7.


Comments
comments powered by Disqus



Featured Businesses


Poll



Info Minute



Gas Prices

Point Pleasant Gas Prices provided by GasBuddy.com